מתכוננים לכל מזג אוויר: המדריך המלא לסגירת מרפסת לחורף

אם גם אתם רוצים ליהנות מכל היתרונות שיש למרפסת שלכם להציע גם בתקופות הקרות יותר במהלך השנה, סגירת מרפסת לחורף זה בלי ספק צעד מומלץ שיאפשר לכם לעשות זאת. כמובן שכדי ליהנות מתוצאה איכותית עם איטום יעיל מחד ומאידך תחושה נעימה של מרפסת שהיא חלל פתוח ולא עוד חדר בבית, צריך לדעת לעשות את זה כמו שצריך, וזה חשוב מן הסתם גם בהיבט הכלכלי כדי שלא נוציא סכומים גבוהים על תוצאה שנהיה מרוצים ממנה. בדיוק לשם כך הכנו עבורכם את המדריך השלם לסגירת מרפסת לחורף עם כל מה שאתם צריכים לדעת. בואו נדבר על ההבדל בין סגירת חורף לסגירת קיץ, על הדרך הנכונה לבחור סוככים, ועל היתרונות הרבים של סגירת מרפסת לחורף.

מה ההבדל בין סגירת חורף למרפסת לבין סגירת קיץ?

אז בראש ובראשונה חשוב בכלל להבחין בין סגירת חורף לסגירת קיץ ובהחלט ישנם הבדלים משמעותיים בין השניים. סגירת קיץ היא בדרך כלל סגירה שהמטרה העיקרית שלה היא הצללה והיא מאפשרת ישיבה מחוץ לבית גם כאשר השמש קופחת בימות הקיץ החמים. לסגירת קיץ למרפסת אין התכונות של סגירת חורף שהיא למעשה סגירה הרמטית עם הגנה מפני מזג האוויר בחורף. כשמדברים על סגירת קיץ מדברים לרוב על פרגולה או סוכך עליון כלשהו ולעומת זאת סגירת חורף היא סגירה גם של הגג וגם של הקירות כאשר המטרה היא להגן גם מפני רוחות וחדירת קור וגם מפני הגשמים, כך שלמעשה ניתן יהיה לשבת במרפסת גם בימים הגשומים והקרים יותר במהלך השנה. משמע, מדובר בפתרון שישמש אתכם לכל עונות השנה. באופן טבעי בגלל שמדובר בצרכי איטום מתקדמים יותר ובסגירה יותר משמעותית, העלויות של סגירת מרפסת לחורף הן לרוב גבוהות יותר.

איך בוחרים את הסוככים לסגירת מרפסת חורף?

בהמשך נגע בדגשים חשובים לבחירת סוג של סוכך לסגירת חורף למרפסת, אבל קודם כל חשוב לעבור על דגשים כלליים בבחירה עוד בטרם מדברים על הסוגים. אלו הם דברים שמומלץ בהחלט שלא להתפשר עליהם, גם אם יוצא לכם לשלם מעט יותר, זה כמעט בטוח ישתלם לכם בעתיד.

מנוע לסוככים

אפילו יותר מהסוככים עצמם, חשוב לבחור מנוע חזק ואיכותי. בשוק אפשר למצוא הרבה מאד מוצרים סינים זולים ולפעמים זה מאד מפתה לקנות מנוע כזה, בטח כשהעסקה הכוללת יוצאת לזולה. עם זאת בעניין הזה ההמלצה הגורפת היא שלא להתפשר כלל והמנוע הוא אחד החלקים החשובים ביותר אם לא החשוב מכולם. מנוע חלש נוטה להתקלקל מהר ועשוי גם לפגום בכל מערכת הפתיחה והסגירה ועלויות התיקון הן גבוהות למדי, לפעמים אפילו יותר מהמחיר שהיה עולה לרכוש מנוע חזק ואיכותי מלכתחילה. בקיצור – מנוע איכותי הוא הלב של סגירת חורף למרפסת וזוהי ההשקעה החשובה ביותר שלכם.

תקציב

התקציב הוא בלי ספק שיקול משמעותי לקראת סגירה של המרפסת וזה בהחלט משהו שכדאי לתת עליו את הדעת מהתחלה. לאחר שקיבלתם תמונה כללית על עלויות ההמלצה שלנו היא להגדיר במדויק את התקציב שלכם וכך תוכלו לשחק עם האפשרויות השונות לכם ולהגיע פחות או יותר לתוצאה הרצויה. כמובן שיש אפשרויות שונות ואפשר ללכת על פתרונות זולים יותר, למשל סגירה מחומר פשוט כמו סוג של בד אטום למים ופתרונות גלילה ידניים ועד לאפשרויות יקרות יותר של סוככים חשמליים ממונעים וסגירת זכוכית איכותית מבחינת אטימה ומרשימה מבחינת אסתטיקה ועיצוב. בנוסף, אם התקציב מאפשר מומלץ בהחלט לחבר את המרפסת ואת שאר חלקי הבית למערכת בית חכם יוקרתית. נדגיש שוב – אם אתם מחפשים איפה אפשר לצמצמם והחלטתם ללכת בכל מקרה על סוכך חשמלי, מומלץ בחום שלא להתפשר על מנוע איכותי.

אחריות

נושא האחריות הוא בלי ספק נושא חשוב ואם השקעתם סכום כספי לא קטן אתם רוצים להיות בטוחים שבמקרה של נזק או תקלה שלא קשורה בכם לכל אחד מחלקי המרפסת, תהיו זכאים לתיקון והחלפה במהירות וללא עלות נוספת. על כן – אנו ממליצים בחום לשאול מראש לגבי אחריות על כל אחד מחלקי המרפסת שאתם רוכשים ולוודא מה הדין במקרים כאלו. איכשהו אנחנו חוזרים שוב אל נושא המנועים מפני שמדובר בדרך כלל באלמנט היקר ביותר כעושים סגירת חורף. שימו לב שאותם המנועים הסינים הזולים שדיברנו עליהם קודם לכן מגיעים לרוב עם אחריות מצומצמת (אם בכלל) של שנה ונוטים להתקלקל כשנה וחצי עד שנתיים לאחר הרכישה. מומלץ לחפש מנוע עם תקופת אחריות ארוכה.

 

 

לכמה זמן רוצים את הסוכך?

לפני שאתם בוחרים כל אפשרות שהיא כדאי לשאול את עצמכם לאיזו תקופה בשנה פחות או יותר תרצו שהסוכך ישמש אתכם. האם אתם מעוניינים בסוכך חזק שיאפשר לכם לשבת במרפסת בכל ימות החורף, כולל בימים הקרים והסוערים ביותר או שתסתפקו בסוכך שיאפשר לכם לשבת בעיקר בימים קרירים. במובן הזה שווה בהחלט לקחת בחשבון את מאפייני האקלים במקום שבו אתם גרים. באופן כללי מדינת ישראל היא מדינה קיצית למדי וברוב חלקי הקיץ החורפים אינם קשים מדי. זהו בהחלט דבר חיובי שכן זה מאפשר לבחור בסוכך ופתרונות איטום קלים יותר שהם מן הסתם גם זולים יותר.

הוספת חשמל

החשמל זה עניין רציני למדי וזה משהו שאסור להתפשר עליו, כמובן מבחינת הנוחות שלכם והאפשרות לשימוש יעיל במרפסת, אבל בראש ובראשונה בהיבט הבטיחותי של העניין. אם החלטתם ללכת על סוכך חשמלי זה מצוין וחשוב לוודא שמי שמתקין לכם את הסגירה הוא חשמלאי מוסמך או מגיע עם חשמלאי מוסמך מטעמו. חשוב מאד לחבר את המנוע בצורה בטוחה ואם אין נקודת חשמל במרפסת אז זה עוד צעד שצריך לבצע ושיש לקחת בחשבון. שימו לב כי העניין הבטיחותי כאן הוא משמעותי ביותר שכן מדובר על רכיבים חשמליים החשופים לא אחת לפגעי מד האוויר ובפרט לגשמים ולמים. טיפ חשוב בנושא לאלו שיבחרו בסוכך חשמלי וממונע הוא חיבור שלו למערכת בית חכם. המערכת הזו תאפשר לפתוח ולסגור את הסוכך מרחוק וניתן גם לחבר אליה רכיבים חשמליים נוספים בבית.

חוק

החוק בעניין הזה הוא נושא מעט מורכב משום שבמקרים מסוימים סגירת חורף תיחשב כחריגה בבנייה ובמקרים מסוימים לא – הכל תלוי בהיקף הסגירה ובפירוט של תכניות המבנה. כלומר – במקרים מסוימים ניתן יהיה לבנות ללא היתר מיוחד ולעיתים יהיה צורך בהיתר מועדת הבניה ברשות המקומית ותשלום מס שבח. נכון – הרבה מאד אנשים לא בודקים מראש ויש גם מקרים של חריגות בנייה שעומדות במקומן במשך שנים ללא התייחסות, אבל צריך לזכור שבמידה ומדובר בחריגת בנייה אנחנו בסיכון לקנסות ויכולים אפילו לדרוש מאיתנו לפרק את הסגירה למרפסת. המלצה שלנו – לפני שאתם מתחילים גשו אל הועדה המקומית ובדקו מה תוכלו לעשות ללא היתר ואיזה סוג סגירה כן מצריך היתר. מכאן תוכלו לעשות את החושבים שלכם ולהחליט לאיזה כיוון אתם הולכים וכך לא תופתעו באף שלב.

האם ניתן לסגור כל מרפסת?

באופן כללי אפשר לומר שסגירת מרפסת לחורף זה דבר שהוא אפשרי בכל מרפסת שהיא. אפשר לראות סגירות גדולות מאד כאלו במרפסות בבתים פרטיים עם חצרות לצד סגירות קטנות במרפסות שמש קטנות בדירות בבנייני מגורים משותפים. כמובן שישנם מקרים ספציפיים ונדירים בהם לא ניתן לבצע סגירת מרפסת, למשל בעיות בטיחות ספציפיות שלא מאפשרות את התמיכה, התנגדות מצד השכנים בבנייני מגורים משותפים, חוסר אפשרות לקבלת היתר בנייה מהרשות המקומית וכן הלאה. אלו הם כאמור מקרים נדירים ורוב הבעיות הן פתירות ובסופו של דבר בהחלט ניתן לבצע את הסגירה.

מתי כדאי להחליף את הסוככים לסגירת מרפסת חורף?

אם כבר יש לכם סגירה של המרפסת עם סוככים, חשוב מאד לבדוק את האיכות שלהם על בסיס קבוע, מומלץ פעמיים בשנה, בסתיו לפני שמתחיל החורף ובאביב לפני ימי השרב הכבד של הקיץ. חשוב מאד לשים לקרעים, שפשופים רציניים, אזורים בהם הבד מתחיל להיות רפוי או ליקויים חדשים במנגנון. במצב כזה מומלץ בהחלט לבצע החלפה של הסוככים בהקדם כדי לשמור על בטיחות הדיירים בבית קודם כל ושנית כדי לא להגיע למצב שבו אין לנו סגירה אטומה ואיכותית של המרפסת. אגב – אם אתם שואלים מתי הזמן הטוב ביותר להחלפת הסוככים, הרי שהתשובה היא בעונת הסתיו לפני הגשמים הכבדים. במצב כזה הסוכך לא מקבל את השמש החזקה של הקיץ עדיין והוא חזק ועמיד כדי להתמודד בצורה טובה עם הגשמים והקור של החורף שמגיע. שימו לב בנוסף כי אם בחרתם בחברה מקצועית שיודעת לספק חומרים איכותיים וסוככים טובים באמת – החלפות זה לא משהו שתצטרכו לבצע יותר מדי. סוכך איכותי באמת יכול להחזיק בקלות 10-25 שנה ובדרך כלל אפילו יותר מזה.

סיכום

סגירת מרפסת לחורף זה בהחלט צעד נהדר שיאפשר לכם ליהנות מישיבה במרפסת גם בימי החורף הקרים והגשומים ביותר. שימו כי ישנן לא מעט אפשרויות מעולות לדבר הזה ואפשר בהחלט לבחור באופציה הכוללת בנוסף מיגון יעיל גם מפני שמש חזקה בחודשי הקיץ.

נגישות