משפצים, מחדשים וכמובן – מחזקים: כל מה שרציתם לדעת על התוכנית הממשלתית לחיזוק מבנים

נושא של התחדשות עירונית הפך לאחד מהנושאים המדוברים ביותר, זאת בשל העובדה כי מדובר בתוכנית ממשלתית אשר נועדה לחזק מבנים ישנים, כחלק מהבנה כי מדובר במבנים מסוכנים אשר עלולים להוות סכנה ממשית לחייהם של התושבים, בעקבות רעידת אדמה. בסקירה הבאה נציג בפניכם את כל מה שצריך לדעת אודות תוכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים.

תמ"א 38 – כל מה שצריך לדעת

תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים  מפני רעידות אדמה נקראת בשם תמ"א 38, ואותה מקדמים ממשלת ישראל, משרד השיכון והבינוי וכן הרשויות המקומיות.  על מנת לעודד את הדיירים לבצע פרויקט תמ"א בבניין, התוכנית מקנה זכויות בנייה נוספות. תמ"א 38 היא תוכנית ממשלתית המיועדת אך ורק בעבור מבנים בני שתי קומות וארבע דירות לפחות, כאשר היתר לבניינים שנבנו לפני 1.1.1980 ואשר נבנו לפי תקן ישראלי 413 (תקן של עמידת מבנים מפני רעידות אדמה). במידה ומהנדס קבע בחוות דעת כי הבניין ראוי לחיזוק מפני תמ"א 38, ניתן לקדם את ההליך באופן עצמאי על ידי פנייה ליזם, או באמצעות פניות ישירות של יזמים. היתרון של התוכנית הזו נובע בשל היכולת שלכם כדיירים לשפר את סביבת המגורים, וזאת במסגרת של הוא מתן תמריצים לדיירים בדמות של זכויות בנייה נוספות אותם ניתן למכור ליזם כנגד חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה ובהתאם לכך סכנת קריסה.

יזמים רבים מחפשים בניינים לביצוע פרויקט של תמ"א 38 תוך מתן הצעות מפתות ואטרקטיביות מאוד עבור הדיירים, וזאת מתוך מטרה לשכנע למכור את זכויות הבנייה כנגד חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה. לפני שאתם חותמים על חוזה כזה, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין אשר מתמחה בתחום הזה, וזאת מתוך מטרה לקבל ייצוג אשר נועד לבחון את ההצעה של היזם כנגד הצעות אחרות, ובהתאם לכך להוביל לקבלת החלטות אשר יניבו לכם את היכולת לממש את הזכויות המגיעות לכם כחוק.

 

 

מה ההבדל בין תמ"א 38/1 לבין תמ"א 38/2?

חשוב להבין כי התחדשות עירונית במסגרת של קידום תוכנית תמ"א 38 מתבצעת בהתאם למצבו הפיזי של הבניין, כאשר יש שני סוגים של תמ"א –  תמ"א 38/1 או תמ"א 38/2. תמ"א 38 היא עסקה אשר נעשית בין בעלי הדירות בבניין לבין היזם, כאשר במסגרת של תמ"א 38/1 מדובר בחיזוק של הבניין הכולל בין היתר שיפוץ מאסיבי של נראות הבניין לצד סגירת מרפסות או תוספת של מרפסת, מעלית וכן שיפוץ החזית, וכאשר מדובר במקרה של תמ"א 38/2 מדובר בהרס מוחלט של הבניין ובנייה חדשה שבמסגרתה כל בעל דירה מקבל דירה חדשה, מרפסת, חנייה תת קרקעית ואם ניתן גם שטח אחסון נוסף בדמות מחסן.

פרויקט בעל משמעות בעבור המרקם העירוני

הסיבה המרכזית לקידום של תוכנית בדמות תמ"א 38 נובעת בשל ההבנה כי בעתיד הקרוב או הרחוק עתיד להתרחש במדינת ישראל רעידת אדמה שכבר התרחשו בעבר, ובשל כך נדרש לחזק את המבנים, מתוך מטרה להיערך מראש. מעבר לחיזוק של בניין, התחדשות עירונית היא בעלת השפעה ישירה על שיפור של סביבת המגורים, ובשל כך מדובר בתוכנית מבוקשת בערים רבות ברחבי הארץ, ולא רק באזור המרכז.

לסיכום

התחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 היא תוכנית משמעותית שנועדה לחזק את המבנים וכן לחדש את המרקם העירוני. באתר נדל"ן גלובלי ניתן לקבל שפע של מידע עדכני, רגע לפני שאתם חותמים על חוזה כמו זה.

נגישות